
2024 er det nye rekordår!
Overnatningerne lyver ikke og Nordvestkysten er endnu engang med blandt toppen.
6.361.069 overnatninger lander destinationen på i 2024 ifølge Danmarks Statistik. Det er en samlet stigning på 2,58% i forhold til 2023. Kigger vi lidt nærmere på det store tal, fordeler det sig på 2.694.878 danske overnatninger og 3.666.191 internationale overnatninger.
Lige så sikkert som, at vinden blæser på Vestkysten, lige så sikkert er det, at de tyske turister er vilde med Nordvestkysten. Intet mindre end 3.068.192 tyske overnatninger har Danmarks Statistik talt sammen til os. Det er særlig imponerende, når vi ser på anden pladsen blandt internationale overnatninger: Norske overnatninger med 243.577. Det er dog ingen overraskelse, at de norske overnatninger ligger lavere end de tyske.
Adm. Direktør Katja Moesgaard fra VisitDenmark udtalte ved offentliggørelsen af december 2023 overnatningstallene:
”Vi mangler de norske og svenske turister. Men det er ikke kun Danmark, der savner dem. Det slår igennem også i andre lande, at nordmænd og svenskere nøje vurderer deres rejseomkostninger på grund af den økonomiske usikkerhed. Men der er interesse for at rejse, også til Danmark, på begge markeder, og vi tror på, at de danske destinationer med den geografiske nærhed ligger godt til i forhold til at få dem tilbage,” [1]
Hvilket umiddelbart stadig holder stik, da der ses en tilbagegang på næsten 20% i norske overnatninger fra 2023 til 2024.
Tilbage til de danske turister hos VisitNordvestkysten. Her kan vi endnu en gang prale, for destinationen har en flot fremgang på 3,65% i danske overnatninger fra 2023 til 2024. Især anden halvdel af året sætter sit præg med stigning hver måned i månederne juli til oktober.
Så kære aktører gør mere af det, I er absolut bedst til! Fokuser på de danske og tyske gæster - hvis I fanger alle dem, der kommer og besøger nordvestkysten, så skal det nok gå godt.
[1] https://www.visitdenmark.dk/corporate/om-os/nye-rekorder-i-dansk-turisme