Nordsø-Festival 2026
Norske korps fylder byen under Nordsø-Festival 2026 Blokhus kommer til at summe af liv, når flere hundrede norske børn og unge fra hele landet indtager byen til Nordsø-Festivalen 2026, der finder sted fra den 21. til 28. juni. Festivalen samler skole- og ungdomskorps til fem dages musik, konkurrencer og fællesskab, og hele byen får glæde af de mange optrædener.

Find vej
Torvet
9492 Blokhus
Blokhus bliver endnu engang fyldt med musik, marcherende korps og glade sommergæster, når Nordsø-Festivalen vender tilbage fra den 21. til 28. juni 2026. Flere hundrede norske børn og unge musikere samt deres familier gæster i løbet af ugen byen til den traditionsrige festival for skole- og ungdomskorps.
Korps fra hele Norge samles i Blokhus
Festivalen blev første gang afholdt i 1989 og har siden udviklet sig til en fast sommertradition i Blokhus. Nordsø-Festivalen er skabt af Eigil Frost fra Euro Tourist og Knud Rasmussen fra Norge, og efter Knuds bortgang er festivalen videreført af familien Rasmussen i tæt samarbejde med Euro Tourist. Dermed afvikles festivalen i 2026 for 36. gang.
Korpsmusik fylder fortsat meget i norsk kultur, hvor titusindvis af børn og unge spiller i skole- og ungdomskorps over hele landet. Flere af årets deltagere har rejst langt for at komme til Blokhus.
Der er blandt andet deltagelse af korps fra Stavanger, Haugesund og Oslo, og helt fra Molde kommer Kviltorp og Nordbyen Skolekorps, som rejser over 1.000 kilometer for at deltage i festivalen i Blokhus.
Musik, march og Sankthans i Blokhus
Under festivalen vil man kunne opleve musik rundt omkring i byen, når korpsene både marcherer, øver og giver koncerter. De populære stafetkoncerter på Blokhus Torv vender tilbage både den 21. og 28. juni kl. 19.00, hvor korpsene dyster i musikalsk udholdenhed med kendte melodier og masser af energi.
Traditionen tro bliver der også musikmarch gennem byen til Sankthans den 23. juni kl. 19.00. Her marcherer de norske korps fra Blokhus Torv mod stranden med musik, faner og masser af stemning. Alle er velkomne til at gå med undervejs, og aftenen afsluttes med en hyggelig minikoncert ved bålet på stranden.
Velkomst til de norske gæster
En del af korpsene deltager under opholdet i en større musikkonkurrence i Aalborg, hvor de i år skal bedømmes af et nyt internationalt dommerpanel med stor erfaring inden for korpsmusik. Konkurrencen giver de unge musikere mulighed for både at vise deres kunnen frem og få faglig feedback og inspiration fra erfarne musikprofiler.
Efterfølgende finder præmieoverrækkelsen sted den 22. juni kl. 19.00 på Blokhus Torv, hvor formand for Kultur-, Fritids- og Landdistriktsudvalget i Jammerbugt Kommune, Helle Bak Andreasen, byder de mange norske gæster velkommen til området.
Musikalsk liv i hele byen
Nordsø-Festivalen har gennem mange år været med til at skabe liv og stemning i Blokhus i starten af sommeren. Uanset om man møder korpsene på Torvet, i gaderne eller ved stranden, bliver festivalen hvert år et farverigt og festligt indslag, som både gæster og lokale ser frem til.
Nordsø-Festival program Blokhus 2026
- juni fra kl. 18.30
Stafetkoncert på Blokhus Torv
Musikalsk udholdenhedskonkurrence på Blokhus Torv
- juni fra kl. 19.00
Præmieoverrækkelse på Blokhus Torv
Præmieuddeling og velkomsttale
- juni kl. 19.00
Sankthans musikmarch
March fra Blokhus Torv til bålet på stranden med afsluttende minikoncerter
- juni fra kl. 19.00
Stafetkoncert på Blokhus Torv
Musikalsk udholdenhedskonkurrence på Blokhus Torv
Sidst opdateret af::VisitNordvestkysten, Jammerbugteninfo@visitnordvestkysten.dk
