
Flyvere i natten
Rekognoscering, fotooptagelser, nedkastning af våben til modstandsbevægelsen, bombninger af strategiske steder – omkring 300 allierede fly blev skudt ned under de mange missioner hen over Danmark
På kirkegårdene langs den jyske vestkyst ligger flere flyvere begravet. Blandt de kirkegårde, der har de såkaldte ”Commonwealth War Graves” er Husby, Sdr. Nissum, Idom, Lemvig og Klitmøller. I Fårtoft ved Thisted omkom fire engelske flyvere efter et angreb på den tyske vandflyvebase i Dragsbæk. På stedet er opsat en mindesten. I Rydhave Skov ved Vinderup er opsat en mindesten for modstandsgruppen, som udgravede en våbenhule i skoven som depot, hvorfra de kunne distribuere våbnene til andre modstandsfolk rundt om i landet.
Kirkegårde & mindesten
Husby Kirkegård - Krigsgrave
Kirkegården ved Husby Kirke rummer et mindesmærke over flyvere, der mistede livet under anden verdenskrig og omkomne søfolk.
Sdr. Nissum Kirke
Sdr. Nissum Kirke ligger som et vartegn for byen og er placeret ved kystvejen mellem to tilkørselsveje til byen.
Idom Kirke
Idom Kirke lidt udenfor Holstebro er bygget ca. år 1150. Tårn og våbenhus ca. år 1490.
Kirken er meget harmonisk og smukt proportioneret.
Lemvig Kirkegård - Flyvergrave og tyskergrave
En kirkegårdsvandring er rig på kulturhistorie. Gravminder og anlæg vidner om forskellige måder at mindes og ære sine kære gennem tiderne.
Mindelundene for dem, som aldrig kom hjem fra havet, faldne...
Klitmøller Kirkegård - Krigsgravsted for RAF pilot
RAF pilot Sergent Richard Samuel Pitts blev begravet på Klitmøller Kirkegård den 19. november 1939.
Mindesten i Fårtoft over RAF-flyvere
Mindesten for 4 engelske flyvere der omkom ved Faartoft efter et angreb på den tyske vandflyvebase i Dragsbæk (det nuværende beredskabscenter) under anden verdenskrig den 20. oktober 1941.
Våbenhulen fra anden verdenskrig i Rydhave Skov
Hulen i Rydhave Skov blev gravet i 1944 af en lokal gruppe modstandsfolk fra Struer, Vinderup og omegn.
Hospitalsbunkeren i Klosterheden
Hospitalsbunkeren fra 2. verdenskrig i Klosterheden ved Rom Flyveplads var flyvepladsens største betonbunker.
Lemvig Flyveplads - tidligere kaldet Rom Flyveplads
Rom Flyveplads er ejet af Lemvig Kommune og har koden EKLV.
Pladsen administreres af Lemvig Svæveflyveklub.