Gå til indhold
©  Foto:

Delfinsafari i Limfjorden

Tag med på bådtur og oplev den unikke natur ved udmundingen af Limfjorden.

Jyllandsakvariets erfarne guide sejler gennem labyrinten af sejlrender mellem sandbankerne og tager dig helt tæt på.

Flere af delfinerne i flokken er allerede blevet identificeret. Mischief, Chewbacca og Tall Fin er nogle af dyrene i denne flok. Delfinerne er observeret i kanalen næsten dagligt - både i dagtimerne og om aftenen, hvor de er særligt aktive i jagten på mad.

Delfinerne er blot nogle af de dyr, der lever i denne del af Limfjorden. En stor koloni af sæler og et rigt fugleliv er også dagligdagen på de vestlige sandbanker.

Praktisk info

Mødested: Havnegade 5C, 7680 Thyborøn
Varighed: Ca. 1,5 time. Mødetid ved båden 10 min. før afgang
Små børn: Vi har redningsveste til børn fra 2 år og op, men kan desværre ikke sejle med børn yngre uden foregående aftale. Kontakt Jyllandsakvariet for at aftale nærmere
Hunde: Der kan ikke medbringes hunde på denne tur
Påklædning: Passagerer skal bære vind-/vandtæt tøj. Husk det er køligere ude på vandet, end det er på land
Båden: Båden er en åben motorbåd, der sikrer passagererne det bedste udsyn under turen

Der gives ikke delfingaranti på turen. Dyrene er vilde dyr, der selv bestemmer, hvor og hvornår de vil være her. Jyllandsakvariet garanterer derimod en dejlig sejltur med masser af spændende fortællinger om dyrene og området.

Turen foregår på dyrenes præmisser. Alles sikkerhed - både dyrenes og vores egen - er førsteprioritet.

Turen kan aflyses ved for hård vind. Har du booket, får du naturligvis besked, hvis turen ikke kan gennemføres.

Følg os:

VisitNordvestkysten © 2023
Danish